Odavágó

2019.05.27, 14:29 Kajak-kenu
A kajak-kenus ifik és felnőttek első válogatóján, a szolnoki Holt-Tiszán többször közel voltunk a győzelemhez, ám ezen a hétvégén ez egyelőre elmaradt. Hat versenyzőnkből négyen szereztek érmet és kerültek közelebb a világversenyekhez.

Kezdjük azzal, hogy mi is a tétje egy válogatónak? Nevéből adódóan válogat a nemzeti csapatba kerülésről, az itt győztesek képviselhetik hazánk színeit az Európa- és/vagy világbajnokságon. Mivel kettő válogató van, ezért mindkettő eredményei számítanak, ám mivel a II. válogató közelebb van a világversenyhez, az nagyobbat nyom a latba. Egyes és páros alapján lesz kijelölve a négyes tagjainak névsora is, így minden helyezésnek, döntőnek jelentősége van.

Két felnőtt versenyzőnk, a kajakos Pupp Noémi és a kenus Koleszár Zoltán indult: Noémi 200, 500, 1000 és 5000 egyesben is megmérette magát és harcba szállt a győzelemért. 200 egyesen kívül, ahol nem sikerült döntőbe jutni, mindhárom távon meghatározó tagja volt a finálénak: 1000 és 5000 méteren, szoros versenyben az elsőkkel lett harmadik, 500 egyesben, ahol az összes élversenyző rajthoz állt, ötödik lett, és itt is sem volt messze a dobogó. Meg kell említeni, hogy a három hosszabb távon csak olimpiai és világbajnokok verték meg, akikhez remélhetőleg a fiatal paksi lány is hamarosan csatlakozik.

Koleszár Zoltán 1000 méteres kenu egyesben és párosban próbálkozott: szólóban a középfutam jelentette a végállomást, C2-ben ugyan döntőbe jutottak, de ott nem tudta a friss egység a tudásuk legjavát adni, hetedikek lettek.

Ifiinknek is hasonló téttel zajlott ez a hosszú hétvége, kettő kajakossal (Vajda Bence és Spiesz Levente), illetve kenussal (Hodován Dávid, Kollár Kristóf). Népes mezőnyök gyűltek össze, a kajakosok 500 méterén például 10 előfutamból kellett a srácoknak elverekednie magukat a döntőig. Levinek ezt egyelőre még nem sikerült elérnie, de közelebb és közelebb kerül az élmezőnyhöz, amihez Bence tartozik: ugyan 1000 egyesben nem jött össze a döntő, de 500-on harmadik lett és 1000 párosban is bejött az MTK-s Szendy Maximiliánnal negyedik helyre.

Kenusaink egyértelműen meghatározzák a mezőny arculatát, hiszen egyesben és párosban is a legjobbak között vannak: egyesben Kristóf mindössze 0,056 másodpercet (!) kapott a győztestől, Dávid lett a harmadik, a kettesük pedig ezüstérmes pozícióban zárt.

A második válogató három hét múlva, hétköznap lesz Szolnokon, utána pedig a nemzetközi versenyekre utazó csapatok névsora is nyilvánosságra kerül, amelyben reményeink szerint ASE-s versenyzők is helyet érdemelnek.